faces 64171 640

Když jsem do vyhledávače googlu zadala vyhledat, co je to radost byla zde tato odpověď.   Radost je příjemná emoce, vznikající v reakci na úspěch či zisk u jednodušších, emocí schopných tvorů (např. člověk), a na prožitek čisté lásky a sounáležitosti u těch na vyšší úrovni. Slabší formou radosti je spokojenost, silnější je extáze. Trvalejší a intenzivní forma radosti je pocit štěstí. Jak to ale udělat, když se ráno vzbudíte a najednou žádný impuls k radosti nevnímáte. Například zaspíte, zjistíte že vám došel cukr do kávy, ujela vám tramvaj před nosem, co teď, kde najednou vzít radost?

Několik let mě v mém životě inspiruje příběh Pollyany z knihy Pollyana( autorka -  Eleanor H. Porterová ), kterou naučil hrát její tatínek "hru na radost". Ona pak dokázala tuto hru naučit hrát skoro celé malé městečko a změnila  tím osudy mnoha lidem. Jak se taková hra hraje ? Jednoduše, prostě najdete ve svém životě a v každé situaci z něčeho radost . Třeba -  mám radost, že jsem zaspala,

alespoň nemusím ráno venčit našeho psa a postará se o něj manžel. Mám radost, že došel cukr, stejně jsem chtěla přestat sladit a mohu začít hned dnes. Mám radost, že mi ujela tramvaj, protože mě svezl kolega se kterým jsem stejně chtěla mluvit. Mám radost, že...........protože......... Zkuste mít radost třeba jen z toho, že se ráno vzbudíte a podíváte se na své neupravené vlasy a zataháte se za ně, protože spousta lidí právě teď by se tak ráda zatahalo za rozcuchané vlasy a nemají je, protože jsou třeba  po chemoterapii. Zkuste mít radost, že můžete  spát v teplé a čisté  posteli, protože spousty lidí právě teď spí někde venku a nemají  ani střechu nad hlavou. Zkuste mít radost třeba z toho, že můžete jít po schodech, protože spousta lidí nemůže chodit a je odkázána na cizí pomoc.  Nebo si můžete říci - mám radost, že mohu nést tak těžký nákup, protože mám tolik peněz, že si mohu dovolit nakoupit plnou tašku jídla. Protože tolik lidí by rádo neslo těžký nákup, jen aby měli co jíst. Doporučuji zkuste si alespoň jednu hodinu hrát tuto hru a říkat to nahlas. Uvidíte co se začne dít. A proč mít pocit radosti? 

Pocity jsou pevnou součástí našeho života. Zatímco negativní pocity mohou  podporovat rozvoj různých onemocnění, zaměření se na pozitivní pocity naopak prospívá celému organismu. V našem těle se při pozitivních pocitech  například - radost, štěstí, láska, něha a pod. spouští chemické reakce v těle. Naladěním se na pocit radosti a další pozitivní pocity,  aktivujeme v našem těle  látky jako jsou  Endorfiny, Serotonin a Dopamin, které mají léčivé účinky a velmi  příznivý vliv na  celé vaše tělo.

Pokud se naopak stále zaměřujete na negativní emoce jako je strach, zloba, úzkost, pocit vinny, sebelítost, bezmoc a pod. koledujete si o nemoc. V tomto případě tělo vylučuje stresové hormony, které negativně ovlivňují naše zdraví. Pokud u vás delší dobu převládají negativní emoce, odstraňte je z odborníkem. Jinak by se vám hra na radost hrála hůře.Věřte, že  se vyplatí propustit tyto negativní emoce, pak můžete s lehkostí hrát  "hru na radost " jako já. Mám radost, že mohu hrát hru na radost, protože to mohu učit ostatní.        www.studiodaja.cz