mnsunflower 111215 640Co je štěstí ? Muška jenom zlatá !  Známé rčení z úžasného filmu Škola základ života. Co je štěstí ?  Jsou to chemické sloučeniny zvané neurotransmitery. Mezi nejdůležitější neurotransmitery patří acetylcholin, aminokyseliny glycin a kyselina glutamová, katecholaminy dopamin, noradrenalin a adrenalin a biogenní kyselina gama-aminomáselná (GABA), β-alanin, histamin a serotonin.- viz info(https://cs.wikipedia.org/wiki/Neurotransmiter) . U nás nejznámější jsou Serotonin, který navozuje pocity klidu, pohody a vzájemné sounáležitosti. Příznivě ovlivňuje také spánek, bolest, ale třeba i apetit a chuť k jídlu.

Endorfin  - někdy se označuje za nejsilnější legální přírodní drogu. A tělo si jí umí vyrobit samo. Na rozdíl od těch umělých na ně nevzniká tolerance, tudíž jsou účinné vždy a nevedou k závislosti. Můžeme si ho vytvořit  třeba i čokoládovým dortem ( v těle se vám zvýší hladina cukru v krvi, to vyvolá tvorbu endorfinu) nebo i adrenalinovým sportem. Tento hormon vyvolává  pocity pohody, navýšené životní energie až euforie. Zmírňují bolest, deprese a úzkost.  Další úžasný hormon štěstí je Dopamin . Nejvíce se uvolňuje při sexu. Jeho tvorbu též ovlivňuje nikotin a kouření ciaret. ( proto mají kuřáci potřebu vychutnat tu slast při své cigaretce) Také se v plavuje se v okamžiku, kdy jste odměněni, přičemž odměna může mít jakoukoli formu – dobrá známka ze zkoušky i radost z vítězství dárek na který se těšíte a pod. Byl udělán  zajímavý výzkum, že se uvolňuje též  většinou u žen při radostném nakupování ( výprodeje, akce slevy), to pak jsme blahem bez sebe. Všechny tyto hormony velmi pozitivně ovlivńují funkce všech orgánů v našem těle. Tudíš i vaše fyzické zdraví je v dobré kondici. Naopak, pokud je naše tělo ve stresu, uvolňuje se v těle stresový hormon kortizol. Tělo přepíná do režimu - boj nebo útěk. V malé míře je tento hormon potřebný, protože má za úkol po odeznění nebezpečí pomoci našemu tělu nastolit  zpět do rovnováhy všechny funkce v těle.  Opakem je když naše tělo vysílá neustále pcit nebezpečí a tento hormon je do těla posílám ve velkých  a stálých dávkách. Má pak za následek většinu civilizačních chorob. Srdeční a cévní potíže, obezita, chronický stres, neplodnost, porucha imunity, spánku  a pod. Na základě dlohodobého stresu prožíváme řadu negativních emocí jako je strach, obava, úzkost, zloba, vztek, pocit viny, lítost a pod. Všechny tyto emoce jsou energie, které se ukládájí v našem těle.

Jestli se s vámi před 20 léty rozešel partner a vy jste mu ještě nebyli schopni odpustit a stále vám tato křivda leží tzv. v žaludku a nemůžete ji strávit , nosíte tuto informaci ve své buněčné paměti. Každá buňka v našem těle má svou buněčnou pamět. Buňky v našem těle se po určité době neustále obnovují, ale pokud se do nové buňky zkopíruje původní informace křivdy a zloby, ovlivňuje funkci buňky nadále. Pak  se může stát, že vaše žlučníkové potíže  vás zlobí tolik let. Je to vlastně nezpracovaná informace na energetické úrovni. Pokud budete schopni přijmout situaci, která se vám stala a odpustit dotyčnému, ke kterému  stále cítíte zlost , uvolníte tuto energii z vaší buněčné paměti a dovolíte vašemu tělu dokanalou obnovu. Proto mají pro nás  naše emoce neskutečný váznam. Když  jdeme do

hloubky našich problému jsme schopni vyléčit příčinu a ne pouze potlačovat příznaky nemocí .viz http://www.studiodaja.cz/eft-terapie/vyresene-pripady.

Pro naše tělo je velice důležité si udržovat dobrou náladu a uvolňovat   tak tu správnou chemii v  těle. Je to vlastně naše vlastní chemická lékárna, kterou jsme vybaveni. Zkuste přestat ale hledat štěstí venku. Sice možná nakoupíte mnoho hezkých věcí ve slevě , čokoládové dorty nebo si dopřejete jiný luxus  ale to to štěstí za chvíli vyprchá a budete se honit za dalším. Zkuste především otevřít svoje srdce. Zkuste se zamyslet nad tím, zda by bylo možné si dát více sebelásky a řeba přijmout  i svou nedokonalost . Zkuste se zamyslet nad tím komu nemůžete dlouho odpustit a  ke komu máte zášť. Ubližujete především sami sobě. Štěstí není jen muška zlatá., která někde lítá a musíte se za ní honit. Štěstí je  stav mysli, Je to úžasný pocit osvobodit se od všech negativních emocí, které léta potlačujeme od osvobození se od našich přesvědčení, které ná m nedovolují vystoupit z naší konfortní  zony. Život je hra, jen jsme k ní nikdo nedostal návod k použití a učíme se všichni pokus- omyl. Proto je to tak zajímavé. Nikdy bychom si nemohli být vědomi štěstí, kdybychom zároveň neprožili bolest. Přišli jsme  na tuto planetu do školy života ( jak říká jeden můj skvělý učitel) a vybrali jsme si jaké lekce , které zde chceme prožít ( hlavně  ty špatné nás vždy duchovně posunou- pokud si je uvědomíme a nezůstaneme v roli oběti.) Dostali jsme do vínku naši mysl, naše emoce a pokud se naučíme s nimi pracovat a být v souladu se Zákony Vesmíru ( Zákon příčiny a následku, Zákon přitažlivosti a pod,) stane se náš život opravdu hrou. My jsme ti co píšou role a zároveń jsme všichni také herci tohoto skvělého divadla. A jestli váš život bude komedie nebo drama je opravdu na každém znás. Tak co půjdete si chytit svoji mušku štěstí ? Doporučuji se naučit hrát hru na radost . http://www.studiodaja.cz/home/novinky/166-hra-na-radost