cartoon 1082114 640Emoce se jsou nedílnou součástí našeho života a mnohdy nás začnou ovládat, protože nevíme co s nimi. Vybavuje se mi situace, kdy jsem chodívala ráno venčit sousedce pejska a pravidelně jsem potkávala maminku , která vedla do školy svého syna. Klučinovi mohlo být tak 7 -8 let. Chodili zkratkou kolem řeky, jako já s pejskem. Často byla maminka napřed slyšet než vidět. Paní určitě  pospíchala do práce ( ale v tom spěchu byla dobrá, protože většinou stačila  kouřit  ještě cigaretu).

Již zdálky byla slyšet slova...dělej -  to  je doba - neříkej mi, že jsi nechal ležet tu svačinu na stole -  ty jsi fakt debil - přidej přijdeš pozdě - zavaž si tu tkaničku nebo tě jednu už vrazím -  dělej -  přidej -  já se z tebe fakt jednou zblázním- jestli dneska přineseš zase poznámku tak uvidíš.........tak a tato situace se opakovala většinou každé ráno. Prvně jsem se tomu zasmála, ale když jsem je potkávala častěji, tak mi z toho moc dobře nebylo. Řekla jsem si v duchu když

jsem se podívala na klučinu....budoucí klient na terapii. Velice často při řešení problémů s klienty se vracíme do jejich dětství. Do programů, které do jejich mysli nevědomky nahrávají jejich rodiče a vychovatelé. Pokud dítě opakovaně slyší, že je debil, blbec, je s ním pořád trápení, nic neumí a pod. Zaděláváme mu hezky do budoucna na program " nejsem dost dobrý" na nízké sebevědomí, špatné vztahy a pod. Náš svět venku je odrazem našich programů uvnitř naší mysli. Maminka samoživitelka to opravdu nemusí mít jednoduché a chci věřit, že ona sama si neuvědomuje, co touto výchovou způsobuje. Vím, že paní  pracuje v jednou velkém supermarketu. Tam se musí celý den na zákazníky usmívat ( i když víme sami, jak dokáží někteří  vytáčet a ponižovat prodavačky). Nedivím, se že energeticky na sebe přebírá emoce zákazníků. Mnohdy musí i ona potlačovat svoje emoce, pokud je na ní veden tlak, ze strany zaměstnavatele a pod.  Pak takto emočně  vyčerpaná mamina přijde domů a první kdo to slízne je její dítě. Pozor naše děti jsou takové emoční houbičky, oni většinou  nasávají nevědomky naše emoce a pak je musí nějak ventilovat. Prostě zlobí. Už jste se zamysleli někdy nad tím, že malé dítě, když se vzteká, tak kolem sebe kope nebo dupe ? Vztek, který prožívá je hrubo hmotná energie. Dítě  podvědomě cítí , že tuto energii je třeba uzemnit, tak dupe. Je to pro něj to nejlepší co může z energetického hlediska udělat. No a co udělá většinou takový rodič ? Popadne dítě a nějakou mu ji šoupne přes prdel se slovy ...." tak ti tedy přidám ať se máš proč vztekat ". A máme zaděláno hned na dva problémy najednou. Emoce nebyla projevena ( jestli se ji podařilo zastavit), a může se usadit jako zdravotní problém v jeho těle ( například bolení v krku - angina- nevyřčený vztek, zloba) a pak další problém dítě si uloží v sobě program, že projevovat emoce není bezpečné. Pokud se toto opakuj často, tak se potkávám s dospělými klienty ( většinou muži), kteří neumí prožívat svoje emoce. Potlačují svůj hněv a shromažďují ho, až to jednou bouchne a nebo potlačují svoje emoční bolesti a lítosti, protože kluci přeci nebrečí......Tolik věcí ( někdy i zbytečných) jsme se ve škole učili, ale nikdo nás nikdy neučil jak zacházet se svými emocemi. Naše potlačené emoce nejsou zdravé, opravdu si koledujeme o vážné zdravotní problémy. Ale i  neúměrně ventilované emoce ničí naše vztahy a přitahují nám do našeho života nepříjemné události. S emocemi je třeba se naučit zacházet, tak aby se tato energie uvolnila a nikomu neubližovala. Existuje technika, která spadá do oboru energetické psychologie , technika emoční svobody EFT. Je to doslova emoční svoboda, protože pokud pochopíte význam svých emocí a emocí vašich dětí, věřte, že začnete uzdravovat svůj život po všech stránkách . Pokud chceme aby naše nová generace zdravě rostla měli bychom se stát vědomými rodiči . Naše děti bychom potřebovali naučit uvědomit si jaká je sía našeho slova, našich myšlenek a našich emocí ale základ je abychom  tuto dovednost uměli sami.  www.studiodaja.cz Jana