Vytisknout
Zobrazení: 4393

 

hand 968729 640Strach a stres jsou reakcí našeho těla na stav ohrožení. V našem mozku máme důležitý spínač, který nás upozorní na blížící se nebezpečí. Je to takový bezpečnostní alarm –naše Amygdala. Strach má za úkol nás chránit. Naše mysl je dokonalá a má k tomu patřičné vybavení. Část mozku, kterou nazýváme Amygdala, ovládá základní emoce jako je strach a radost. Pokud Amygdala vyhodnotí, že jsme v ohrožení spustí alarm a obranou reakci.

Následkem toho se do těla začne uvolňovat Adrenalin a hormon Kortizol. Ten vyloučí nadměrné

množství cukru do svalů, aby se vaše tělo dostatečně napumpovalo energii do svalů k vaší ochraně. Při tomto spuštěném alarmu a pocitu nebezpečí se nejen zvyšuje Adrenalin a Kortizol, ale naopak klesá hladina Serotoninu ( hormon štěstí a lásky) a Oxitocinu tzv. soc. hormon (hormon přežití). Mozek si myslí, že jde o život. Veškerá energie je zaměřena na ochranu a v tu dobu nedostávají patřičný přísun energie ostatní části těla a vnitřních orgánů a je oslabená imunita. Na základě této spuštěné reakce reagujeme třemi způsoby. Útok, útěk, ustrnutí. Jsou to základní pudové reakce na nebezpečí. Útočíme, abychom se ubránili. Když ale mozek vyhodnotí, že na to nemáme, tak raději utečeme a nebo budeme dělat, jako když tam nejsme. Doslova ustrneme strachy.

 

Všechno by to bylo v pořádku, kdyby tato část mozku, po překonání nebezpečné situace, zrušila poplach a vše by se vrátilo do normálu. Bohužel, v současné době se dostáváme do tzv. chronického stresu. Je to nahromadění malých kousků strachů a obav, které ve svém životě nepokládáme za důležité řešit. Prostě je neustále potlačujeme ( jídlem, alkoholem, prací, útěkem k televizi apod.). Časem je toho tolik, že naše Amygdala to začne vyhodnocovat, jako stav nebezpečí. Začne posílat příslušné pokyny tělu a to okamžitě uvolňuje do našeho těla stresové hormony.

 

Obrazně řečeno. Máme poplašné zařízení zaseknuté a pořád částečně v pohotovosti. Důležité orgány jsou ochuzované o patřičnou energii a my sami si můžeme připadat v neustálém pocitu ohrožení a stažení. Nebo naopak neadekvátně reagujeme na obyčejné situace výbuchy vzteku a jsme připraveni útočit. Pak se nemůžeme divit, že se tento stres projevuje na našem těle. Bolesti zad, problémy s trávením, bolesti hlavy, vysoký tlak apod. Odborníci dnes přiznávají, že 90% všech zdravotních problémů, co se týče psychiky a fyzického těla je ze stresu. Zkuste se zamyslet, není váš alarm také stále napůl zapnutý? Pokud se chcete naučit zvládat stres v běžném životě pojďte se to naučit. Neřešený strach a stres dokáže napáchat nejen problémy zdravotní ale i vztahové.